Α.Σ. “ΑΡΗΣ” ΘΗΒΑΣ - Γ.Α.Σ. “ΜΑΚΑΡΟΣ” ΑΜΦΙΣΣΑΣ 68-53

ΣΑΒΒΑΤΟ 11/10/14, ΓΗΠΕΔΟ “ΕΡΡΙΚΟΣ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ”, ΘΗΒΑ

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: Α’ ΔΕΚ. 20-15,Β’ ΔΕΚ. 09-10, Γ’ ΔΕΚ. 13-12, Δ’ ΔΕΚ. 26-16
ΗΜΙΧΡΟΝΟ: 29-25
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΚΑΛΦΑ Μ., ΑΡΤΣΙΤΑΣ Ν.

Η ανανεωμένη ομάδα του Άρη Θήβας άρχισε με καθαρή νίκη το πρωτάθλημα μπάσκετ της Α’ ΕΣΚΑΣΕ. Το σκορ 68-53 (ΗΜ. 29-25) δεν επιδέχεται αμφισβητήσεις. Η νίκη του Άρη επιβεβαιώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο (26-16), όπου και σημειώθηκαν τα τέσσερα από τα επτά σουτ τριών πόντων που πέτυχαν οι παίκτες της ομάδας της Θήβας. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος αλλά η νικήτρια ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο και στα 40 λεπτά της συνάντησης. Πολύ καλή ομαδική λειτουργία και σχεδόν συνολική συμμετοχή στην διαμόρφωση του αποτελέσματος, είχαν οι παίκτες που χρησιμοποίησε ο “κόουτς” Σωτήρης Γερμανός, αφού 8 από τους 9 που έπαιξαν, σημείωσαν τους 68 πόντους της νίκης.
                Η ομάδα της Άμφισσας έκανε μια καλή εμφάνιση στηριζόμενη κυρίως στους έμπειρους παίκτες της: Παπαδάκης Α. (17π.) και (16π.). Η διαιτησία δεν ήταν κακή. Κάποια λάθη έκαναν οι διαιτητές αλλά δεν επηρέασαν  στην διαμόρφωση του αποτελέσματος. Τους πρώτους τους πόντους με την ομάδα ανδρών πέτυχε ο Λευτέρης Ματσαγγούρας (1998 γεν.) που είναι παίκτης της εφηβικής ομάδας του “Άρη”. Μαζί του στον πάγκο και οι Βλάχος Βαγγέλης και Παπαμιχαήλ Μάκης (γεν. 1998).
                Σύνθεση: (Προπ. Γερμανός Σ. - Λογοθέτης Κ.) Βλάχος Ε., Παπαμιχαήλ Μ., Κουτσοβασίλης Ι. 7π., Δρίζος Θ. 3π. (1τρ.), Φωτητζόγλου Δ. 16π., Σκυριανός 2π., Κλούρας Π. 14π., Ένεζλης Α. 11π. (3τρ.), Σαμαρτζής Ν., Ματσαγγούρας Ε. 2π., Παπάνογλου Σ. 13π.(3τρ.), Μπρατσιώτης Θ.